Promocja X tomu Włocławskiego Słownika Biograficznego

06-03-2024

W dniu 29 lutego br. w siedzibie Włocławskiego Towarzystwa Naukowego odbyła się promocja kolejnego, X tomu Włocławskiego Słownika Biograficznego.

Dziesiąty, jubileuszowy tom WSB zawiera 79 biogramów i jest efektem prac badawczych 25 autorów. W ciągu 20 lat wydawania Słownika ukazało się łącznie 1054 sylwetek postaci mających związek z Włocławkiem, na przestrzeni tysiąca lat. Bohaterami biogramów są osoby, działające we Włocławku, które przyczyniły się do rozwoju miasta, ale także, które urodziły się we Włocławku, opuściły nasze miasto i wyróżniły się w pracy zawodowej, społecznej, twórczej w Polsce i za granicą. W X tomie swoje miejsce znalazły również biogramy osób, które nie urodziły się we Włocławku, krótko w nim przebywały, ale po opuszczeniu miasta zapewniły sobie poczesne miejsce w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i naukowym.

Na promocję Słownika przybyli zarówno autorzy biogramów, jak również rodziny i przyjaciele osób zaprezentowanych w X tomie WSB. Gości powitał przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Słownika, prezes Zarządu WTN, prof. ucz. dr hab. Stanisław Kunikowski, a następnie wraz ks. dr. hab. Lechem Królem, Redaktorem Naczelnym Wydawnictw WTN, wiceprezesem zarządu, uroczyście wręczyli „Podziękowania” wszystkim autorom biogramów.

W uroczystości wzięło udział ponad 60 osób, w tym także przedstawiciele władz samorządowych Włocławka wiceprezydent Domicela Kopaczewska oraz wiceprezydent Monika Jabłońska, a także przedstawiciel Joanny Borowiak Poseł na Sejm RP – Waldemar Kuta. Dziesiąty tom WSB mógł ukazać się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Włocławek oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Autorzy poszczególnych haseł, jak i członkowie Komitetu Redakcyjnego, Rady Naukowej
oraz Redaktorem Naukowym – prof. Stanisławem Kunikowskim, nie pobrali żadnych honorariów, traktując swoją pracę społeczną jako wkład w rozwój Towarzystwa.

Szczegółowe informacje o Włocławskim Słowniku Biograficznym można przeczytać pod adresem https://wtnwloclawek.pl/lista-publikacji/publikacja/wloclawski-slownik-biograficzny-t-x/