Żołnierze podziemia niepodległościowego na Kujawach w latach 1945-1947

27-02-2017

Włocławskie Towarzystwo Naukowe informuje, że Muzeum Diecezjalne we Włocławku organizuje prelekcję z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się 4 marca br. o godz. 16.00 w auli Muzeum Diecezjalnego we Włocławku.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się spotkanie poświęcone działalności powojennego podziemia zbrojnego w naszym regionie.
Prelekcję na ten temat wygłosi Jerzy Gadzinowski. Opowie, jak zawiązały się i jak funkcjonowały podziemne struktury wojskowe na Kujawach, a także o przeprowadzanych akcjach zbrojnych, represjach Urzędu Bezpieczeństwa i – w konsekwencji – stopniowej likwidacji podziemia. Przedstawione zostaną zapomniane, albo całkiem nieznane sylwetki żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego: Jerzego Gadzinowskiego “Szarego”, Antoniego Fryszkowskiego “Rysia”, Gabryela Fejcho “Ognia”, czy Stanisława Matuszewskiego “Mściciela”. Z jednym z nich łączą Jerzego Gadzinowskiego-prelegenta więzy rodzinne: jest on bratankiem Jerzego Gadzinowskiego-“Szarego”, rozstrzelanego w 1946 r. dowódcy oddziału AK.
W drugiej części spotkania pamięć “wyklętych” z Kujaw uczci młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie prezentując program muzyczny, na który złożą się piosenki patriotyczne, w większości pochodzące z wydanego w 2013 r. albumu “Panny Wyklęte” – artystycznego hołdu Dariusza Malejonka oddanego ostatnim żołnierzom II wojny światowej. Utwory wykonają uczniowie-wokaliści i uczniowie- instrumentaliści wchodzący w skład dwudziestoosobowego zespołu.
Warto zaznaczyć, że miejsce spotkania, tj. budynek muzeum jest bezpośrednio związane z tragicznymi losami żołnierzy niezłomnych, ponieważ to właśnie w jego murach więziony był Antoni Fryszkowski (gmach po II wojnie zajmowało MO).
Wstęp wolny.

Organizatorzy: Prawo i Sprawiedliwość oraz NSZZ “Solidarność” Pracowników Oświaty we Włocławku
Wejście do auli muzeum od ulicy Tumskiej.

Włocławskie Muzeum Diecezjalne
Plac Kopernika 3
87-800 Włocławek
tel. (54) 231 10 46
www: muzeum.diecezja.wloclawek.pl