Udział Włocławskiego Towarzystwa Naukowego w jubileuszu 45-lecia badań archeologicznych na Kujawach.

05-07-2023

W dniu 24 czerwca br. w Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim odbyła się wyjątkowa uroczystość związana z jubileuszem 45-lecia wspólnych badań archeologicznych prowadzonych na Kujawach, głównie w Brześciu Kujawskim i Osłonkach, przez profesora Ryszarda Grygiela z Łodzi, członka Włocławskiego Towarzystwa Naukowego od 1980 roku, oraz profesora Petera Ignacego Boguckiego z Uniwersytetu w Princeton w Stanach Zjednoczonych.

Prof. Peter Bogucki, Polak z pochodzenia, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Brześć Kujawski. Aktu ceremonii dokonali: Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Stanny.

Prof. Jerzy Grygiel został, w tym uroczystym dniu, odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W imieniu Włocławskiego Towarzystwa Naukowego gratulacje obu Profesorom złożyli: Prezes Włocławskiego Towarzystwa Naukowego prof. Stanisław Kunikowski oraz członek Towarzystwa dr Władysław Kubiak.

W uroczystym jubileuszu wzięli udział przedstawiciele Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, liczne grono przedstawicieli uczelni wyższych z kraju i zagranicy, a także mieszkańcy Brześcia Kujawskiego i Osłonek.