8. sympozjum naukowo-praktyczne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Podmioty szkolnictwa wyższego i nauki. Towarzystwa naukowe”.

03-06-2026

W dniu 25 maja br. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowane zostało sympozjum poświęcone w całości aktualnej sytuacji społecznego ruchu naukowego w Polsce. Sympozjum zainaugurowała wiceminister dr Karolina Zioło-Pużuk, podkreślając w swoim wystąpieniu jak istotną rolę odgrywały w przeszłości towarzystwa naukowe, poczynając od okresu zaborów, poprzez okres międzywojenny i po 1945 r.  Wyniki analiz dotyczących współczesnego statusu towarzystw naukowych w Polsce przedstawiła prof. Iwona Hofman, przewodnicząca Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Aktualnie w Polsce jest zarejestrowanych 557 stowarzyszeń naukowych, zrzeszających ponad 500 tys. członków. Towarzystwa naukowe od 1990 r. nie są dotowane zarówno przedmiotowo, jak i podmiotowo. Aktualnie w żadnej ustawie, m.in. także dotyczącej Polskiej Akademii Nauk, brak jest zapisów poświęconych działalności społecznego ruchu naukowego.

W sympozjum udział wzięło ponad 40 przedstawicieli społecznego ruchu naukowego, którzy dyskutowali nad potrzebą uregulowań prawnych związanych m.in. z możliwością ubiegania się o środki finansowe przez towarzystwa naukowe.

Referaty naukowe zaprezentowali m.in. prof. prof.: Iwona Hofman, Andrzej Grzywacz, Filip Kaczmarek, Zbigniew Kruszewski, Anna Mikuła, Katarzyna Kopecka i Andrzej  Kansy.

W sympozjum uczestniczył także prezes Włocławskiego Towarzystwa Naukowego – prof. Stanisław Kunikowski, członek Prezydium Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN. Zabierając głos w dyskusji prof. Stanisław Kunikowski podkreślił wkład towarzystw naukowych w tworzenie uczelni wyższych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, na przestrzeni ostatniego stulecia. Uzasadnił potrzebę współpracy poszczególnych towarzystw naukowych z uczelniami wyższymi w różnych obszarach, m.in: badawczym, wydawniczym, bibliotecznym, popularyzatorskim, w tym upowszechniania nauk.

W podsumowaniu, wiceminister Karolina Zioło-Pużuk przekazała informację, że trwają prace legislacyjne nad wpisaniem w ustawie o PAN towarzystw naukowych jako ważnego ogniwa nauki polskiej.